Аюрведа продукти за лечение – видове и приложение

19.02.2018

Древната Ведическа медицина счита, че натрупването на „Ama” (токсични вещества в организма), лошото хранене, слабото храносмилане, недостатъчния сън, замърсяването на околната среда и стресът водят до дисбаланс на организма и съответно до влошено здраве.

За да върнат равновесието и баланса в тялото, аюрведа лекарите прибягват до комплексни методи за лечение, съчетавайки различни терапии за детоксикация, аюрведа масажи, спазване на определен режим на хранене, приемане на билковиорганични продукти, масла и други натурални продукти за лечение.

Лечението и лечебните продукти, които се прилагат в Аюрведа се основават на фундаменталните познания върху трите доши (Кафа, Вата и Пита), които формират основата на човешката конституция.

Изборът на лечебни продукти зависи от това коя от дошите се намира в дисбаланс. Затова е важно преди да се предприемат конкретни мерки за балансиране на дошите, пациентът да премине през аюрведичен преглед.

Как протича един аюрведичен преглед?

Аюрведа преглед - протичане | Ayurvedasofia.bgНай-лесният отговор е различно! За разлика от съвременната медицина, при която пациентът бива подлаган на различни медицински изследвания, за да се установи къде и какъв е здравословният проблем, при Аюрведа се прилагат комплексни методи за диагностика, които включват пулсова диагностика, задълбочен разговор с пациента и други.

Целта на специалиста е да установи какво е не само здравословното, но и емоционалното състояние на човека срещу него, каква е неговата доша, какви са неговите потребности. За ведическата медицина е от голямо значение не само да излекува вече появилото се заболяване, но и да бъдат взети превантивни мерки, чрез които да бъде избегнат дисбаланса. Прегледът е важен и за да може аюрведическия лекар да постави правилна диагноза и да назначи най-ефективното лечение.

Равновесието и баланса в организма според Аюрведа се възстановява по няколко начина:

Аюрведа продукти за лечение – видове и приложение

Лечебни продукти, които най-често се прилагат при аюрведа масажи и други видове ведически процедури.

Масла

Аюрведа продукти - масла | Ayurvedasofia.bgВ практиката на ведическите масажи, както и в немалко терапии се използват масла (Taliam) изготвени според точни правила, установени от векове употреба и наблюдения. Масажните масла, приготвени според аюрведичната традиция са ценни природни средства за балансиране и хармонизиране на тялото. Всяко масло има различно действие, тъй като е обогатено със специфични билки.

Taliam буквално означава „нещо, което е мазно” и неговото действие, подобно на кремовете се извършва чрез абсорбция от тъканите.

Аюрведичните масла са предназначени да коригират дисбаланса, да стабилизират конституцията и да подобрят състоянието на тъканите. Тяхното действие осигурява стабилност, подмладява, тонизира, дава енергия, освежава, омекотява и коригира баланса на дошите.

Много голямо приложение при аюрведа масажите имат сусамовото, бадемовото, кокосовото и жасминовото масло, маслото от алое вера, както и по-екзотични масла като Amla, което е може би най-добрият аюрведа лек за укрепване на имунитета и растеж на косата.

Екстрактът от листата на Neem също се използва широко в аюрведическата медицина за лечение на много заболявания. Маслото се счита за изключително лечебно и помага за стимулиране на имунитета, пречистване на кръвта, почистване на тялото от токсини.

Друго растение, наречено tulasi (свещен босилек) е много широко използвано за създаване на аюрведа лекарства. Растението се счита за еликсир на живота и се прилага за хармонизиране на дошите, за лечение при отравяния, при стомашно-чревни заболявания, настинки и малария, за облекчаване на възпаление и главоболие и други.

Tulasi маслото се използва и в козметиката и в мехлемите за кожни заболявания. Често се смесва с масло от ghee.

Вулканични камъни

Във ведическата медицина за масажи се използват освен масла и вулканични камъни. Аюрведа масажите с топли вулканични камъни съчетават енергийното въздействие на вулканичната магма с масажа, релаксиращата музика и прилагането на допълнителни билкови продукти.

Ползите от масажа с топли вулканични камъни са комплексни, тъй като оказват влияние не само върху физическото, но и върху емоционалното състояние на пациента. При този вид масаж се стимулира кръвообращението, забързва се метаболизма, намаляват се нивата на стрес, тялото се детоксикира, а кожата подобрява еластичността и блясъка си.

Кристали

Кристалите и скъпоценните камъни се използват за лечение в Аюрведа от преди 4000 години. Колкото и странно да ни се струва, ведическата медицина използва енергийната сила на благородните камъни и кристали, за да намали натрупания стрес в организма, за подобряване на емоционалното и физическото здраве, за лечение на диабет, главоболие, липса на енергия и други.

Аюрведа масажите с кристали са много полезни за подобряване вида на кожата, за премахване на бръчките и фините линии по лицето, за стимулиране лимфопотока, за стимулиране на тялото да се самолекува.

Сред най-популярните готови аюрведични лечебни продукти са:

Chavanprash

Chavanprash представлява вкусна и лечебна смес, биологично активна хранителна добавка, подобна на конфитюра, която има много полезни свойства.

„Конфитюрът” се произвежда от плодовете на Amla, богат е на витамин С и в него има добавени още 40 билки и минерали. Всичко това прави Chavanprash мощен имуностимулатор, който не само укрепва имунната система и ускорява заздравяването на рани, но и помага на организма да се възстанови след изкарано заболяване, укрепва сърдечно-съдовата система, лекува заболявания на пикочно-половата система, помага при борба с депресията, подобрява съня, намалява раздразнителността.

Kailas Jeevan – мехлем

В основата си този толкова популярен в Аюрведа мехлем се състои от масло от кокосов орех и сандалово дърво. Допълнителните съставки, които се откриват в мехлема могат да бъдат камфор, талк, palchatnik, tsissampelos и листа Neem.

Kailas Jeevan се прилага както външно, така и вътрешно за лечение на кашлица, диария, заболявания на гърлото, безсъние. Външно се прилага за лекуване на рани от изгаряния, ожулвания, за лечение на акне, при мускулни болки и други.

Neem – билкови капсули за детоксикация и почистване на кожата

Билковите капсули пречистват кръвта и черния дроб, подобряват обмяната на веществата, подобряват състоянието на кожата и предотвратяват инфекции на пикочните и чревни пътища.

Масло Гхи

Според Аюрведа, маслото Гхи е изключително полезно за подобряване на храносмилането и за укрепване на имунната система. Маслото е богато на антиоксиданти, витамини Е и А, линоленова киселина, Омега 3 киселини и други полезни витамини и минерали.

Редовната консумация на масло Гхи нормализира работата на храносмилателната система, ускорява метаболизма, спомага за пречистването на организма от токсините. Може да се консумира както сурово, така и да се използва при готвене.

Шилажит – минерал, приеман под формата на таблетки или прах

Минералът се прилага широко в Аюрведа за възстановяване на силите, за регулиране на кръвната захар, за заздравяване на костите и други. Шилажит има антиоксидантно действие, действа подмладяващо на тъканите, подобрява работата на мозъка, влияе благотворно върху репродуктивната система и други.

Ашванга – билкова хранителна добавка

Екстрактът от корени на  билката Ашванга  от векове се използва в аюрведичната медицина за справяне със стреса, нормализиране нивата на серумните хормони на щитовидната жлеза и други.

За лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт се използват и хранителни добавки и аюрведа билки като Abhayasan, Avipattikar Churna, Alsareks, Triphala, Hingvashtak Churna. Всички тези билки и хранителни добавки подпомагат работата на храносмилателната система, справят се със стомашното разстройство, подуването на стомаха, язвите на стомаха и дванадесетопръстника.

Повечето от тези лекарства са естествени биологично активни добавки и могат да бъдат използвани от широк кръг от хора.

Продуктите, които се използват за лечение при Аюрведа са само и единствено билкови, органични и напълно натурални продукти, с които майката Земя ни е дарила.

 

Аюрведа

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *