Как да си направим Аюрведа СПА вкъщи?

31.07.2018

Древната индийска медицина Аюрведа се е зародила за първи път преди повече от 5000г. в Индия. Нейната слава се завръща с пълна сила през последните години и здравословните гурута горeщо я препоръчват като лайфстайл. Но какво всъщност представлява тя?

 

Накратко за Аюрведа

 

Името на тази холистична медицина се превежда от санскрит като наука за живота: Аюр (дълголетие, живот) и веда (знание). Тя е всеобхватна медицина и има осем на брой клона, които са съсредоточени върху лечението на всяка една част от човешкото тяло.

Аюрведа включва разнообразие от лечебни процедури и масажи, които се изпълняват с натурални билкови масла само от квалифицирани Аюрведа доктори.  Съществуват обаче някои Аюрведа терапии, които всеки може да изпълни в домашни условия без опасност з а здравето. Аюрведа има безброй много ползи за човешкото здраве.

Аюрведа лечението се базира изцяло върху природни методи и предимството на тази медицина е, че не крие никакви странични нежелани ефекти. За разлика от конвенционалната медицина Аюрведа се фокусира върху превенцията на заболяването, а не само върху неговото лечение.  Аюрведа медицина не включва никакви лекарствени препарати и предлага дори терапии за лечение на детски болести. Сега това може да звучи шокиращо за съвременните доктори, но в миналото аюрведичните доктори са извършвали дори очни операции и трансплантации на органи.

Хармонията и балансът за основни понятия в Аюрведа. Когато крехката хармонията в нашия организъм бъде нарушена, това благоприятства появата на различни болести. Съответно ролята на Аюрведа е да възвърне този деликатен баланс и да възвърне пълноценното здраве на организма.

Според Аюрведа храносмилателният огън “агни” играе важна роля за нашето общо здраве. Нашето храносмилане е сигурен показател за това в какво състояние се намира здравето ни. Затова и Аюрведа препоръчва консумацията на домашно приготвени храни, които се храносмилат лесно и са богати на хранителни вещества като например китчари (индийска яхния от леща и басмати ориз).

Аюрведа не се ограничава само до определението медицина. Аюрведа е един начин на живот и умението да извършваш Аюрведа терапии по правилен начин се определя като дарба в Индия. Аюрведа проповядва замяна на вредните ежедневни навици с нови, които са много по-полезни за организма. Това е например замяната на кафето сутрин със златно мляко (млечна напитка с куркума), измиването на зъбите с кокосово масло вместо с паста за зъби, пиенето на топла вода с лимон на гладно, както и да не забравим супер популярната йога, за която някои хора твърдят, че е изменила живота им коренно.

Не е нужно обаче да ходим до Индия, за да се насладим на ефективни Аюрведа процедури. Има някои лесни за изпълнение Аюрведа процедури, които всеки може да направи върху себе си, за да подобри здравето си и да повиши своя тонус и жизнена енергия.

 

Показваме Ви няколко Аюрведа терапии, които можем да изпълняваме сами у дома лесно

 

Сух масаж с четка | Ayurvedasofia.bgСух четков масаж

Този вид масаж подобрява циркулацията на кръв и спомага за изчистването на токсините, подобрява епидермиса, възобновява клетките, благоприятства функцията на вътрешните органи, както и се бори с целулитните натрупвания.  Също така премахва стриите, предотвратява задържането на вода.

Масажът се прави с леки движения от започвайки от краката и стигайки до сърдечната област със четка с естествен косъм.

Четкане на езика при изгрев

За по-голямата част от нас правилната зъбна хигиена се свежда до миенето на зъбите и венците с четка и паста. Но по този начин пренебрегваме едно място в устата, където се натрупва солидно количество бактерии – езикът.

Поради неравната повърхност на езика, микроорганизмите лесно навлизат между папилите и започват развитието си. Бактериите по езика могат да станат причина за различни здравословни проблеми като например кариеси и лош дъх, глосит, стоматит. За четкането на езика можем да ползваме четка за зъби със специално покритие за език, специализирана лъжица или шпатула за почистване на език.

Процедурата по четкане на езика при изгрев слънце ефективно премахва натрупаните бактерии по езика и не отнема не повече от минута.

Масаж на скалпа

Този вид масаж е много разпространен в Индия, като семейството в почти всяка индийска къща го практикува. Деца и родители си правят един на друг масаж на скалпа, който има доказани ползи за здравето. Този масаж подобрява качеството на съня, стимулира растежа на косата и я прави силна и бляскава.

Според Аюрведа в зоната на скалпа се намират марма точките (точки, където се локализира жизнена енергия).  Под скалпа се намира хипофизната и епифизната жлези.

Масажът на скалпа стимулира отделянето на хормоните серотонин и мелатонин, което предезвиква успокояващ ефект върху цялото тяло и ума. Масажирайте една чаена лъжичка кокосово масло (през лятото) или една чаена лъжичка сусамово масло (през зимата) върху скалпа си в продължение на около 10 мин. преди лягане. Повийте главата си в топла кърпа и я оставете да престои за 5 или 10 мин.

Ако имаме Пита конституция и кожата ни е чувствителна, то този вид масаж се препоръчва веднъж седмично, а пък ако сме от Вата конституция и кожата ни е суха или страдаме от пърхот, масажът се препоръчва два пъти в седмицата.

Натурална терапия за красива коса | Ayurvedasofia.bgНатурална Аюрведа терапия за красива коса

По време на ведичния период един от седемте главни мъдреци на Индия Бхарадваджа пише в книгата си “Тайни за красота от Индия”, че индийските жени нанасяли на косата си кокосово масло с аромат на жасмин, роза и сандалово дърво. Косовото масло е едно отлично козметично средство с много приложения. Има хидратиращ и охлаждащ ефект, което го прави предпочитано през лятото.

Нагрейте около 480 грама кокосово масло като внимавайте да не го нагреете твърде много, от него не трябва да се вдига пара. Махнете го от огъня, добавете шепа изсушен хибискус, босилек, листенца манголд, една чаена лъжичка листенца черен чай.

Оставете течността да се накисне за един ден и я прецедете в бурканче. Прилагайте върху косата веднъж седмично като оставяте маслото да престои поне за 15 минути преди да изплакнете косата с избран шампоан.

Домашен аюрведа абянга масаж | Ayurvedasofia.bgАбянга масаж

Този вид Аюрведа масаж разбира се има максимален ефект, когато се извърши от професионален Аюрведа доктор. Но когато не планираме да посетим Аюрведа клиника скоро, можем да изпълним тази процедура и вкъщи като пожънем здравословни ползи. Ежедневният самомасаж е полезен за подхранването на тъканите и релаксира ума.

Самомасажът с билково олио е едно мощно средство за подобряване на кръвообращението и пречистването на лимфната система, тонизира тялото, подобрява състоянието на кожата и действа релаксиращо на нервната система. Когато изпълняваме този масаж се препоръчва да използваме изцяло натурално билково масло.

Можем да използваме сусамово или кокосово масло. Но много по-ефективни са лечебните индийски билкови масла. Няма голямо значение дали ще направим масажа сутринта или вечер преди лягане.

Аюрведа грижа за околоочния контур

Бхарадваджа твърди, че за да имаме здрави  и блестящи очи се препоръчва да намалим напрежението в очите, което предизвиква състояния като червенина, подуване и фини бръчици под очите.

Ето няколко домашни очни терапии:

  • За напрежение – Накиснете памучни дискчета в розова вода и ги поставете върху очите за 10 мин. за охлаждащ ефект.
  • За тъмни кръгове – Поставете резен ябълка върху всеки клепач за 10 мин. В ябълката има усвояеми минерали като калий, витамин В, С и танин, които премахват тъмните кръгове.
  • За бръчки – Преди лягане нанесете тънък слой бадемово масло или зехтин и изчакайте 20мин., за да се омекоти кожата добре. Нежно избършете със влажен памук.

Пиене на топла вода сутрин

Пресилено е този навик да се нарече спа терапия, но всъщност според Аюрведа пречистването на организма трябва да става както отвън, така и отвътре. Аюрведа вярва, че топлата вода отваря каналите в организма, с което се подпомага движението на токсините и съответното им изхвърляне от тялото. Този мощен метод за детокс не е за подценяване.

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *