Дълга, здрава и лъскава коса – както добре знаем, това е може би най-отличителната черта на красивите индийки.
Днес не само в Индия, а навсякъде косата е от изключителна важност не само за външния вид, но и за самочувствието – както при жените, така и при мъжете.
За съжаление, много са причините, които влияят негативно на здравето и вида на нашата коса.
Забързаният живот, стресът, храненето, замърсяването на околната среда и недоспиването са едни от многото фактори, които се отразяват зле върху косата.
Тънка, слаба и изтощена коса – какво означава според Аюрведа?
В Аюрведа видът и здравето на косата се определят по по-различен начин от добре познатите ни типажи и класификации на видовете коса.
Каква коса имаме, зависи от типа доша, към която принадлежим. Проблемите при типовете коса, съответстващи на Пита, Вата и Кафа, имат различни характеристики.
При Пита косата е права, тънка и изтощена, склонна към силен косопад и обезцветяване на косъма.
Ако дошата ви е Вата, ще имате по-скоро слаба, рядка и суха коса, предразположена към накъсване.
Що се отнася до Кафа, тук спадат буйните, често къдрави или изразено чупливи коси. Ако спадате към тази доша, може да се радвате на гъста, но за сметка на това склонна към бързо омазняване коса.
Според Аюрведа, проблемите с косата, независимо от какъв тип е тя, са резултат на дисбаланс в самите нас.
Съответно тънката слаба и изтощена коса е белег на не добре регулиран Питта или Вата баланс.
Прекомерно обработените храни, всичко люто, твърде сладко или солено, както и пърженото, стимулират действието на Питта доша.
Не на последно място е нужно да обърнем внимание и на емоционалния фактор – ревността, гневът и силното раздразнение също повлияват повишеното действие на Питта.
Резките промени, свързани с работа, преместване, проблеми с близки хора също могат да се отразят пагубно на косата и тя да започне да пада. По правило те водят до силна тревожност и притеснение и са предпоставка за загуба на тегло и цялостен дисбаланс в организма.
Всичко до тук може би звучи страшно или неизбежно с оглед на съвременния начин на живот, който всички ние водим, но това не бива да бъде повод за притеснение.
Аюрведа дава положителен поглед към всеки проблем, на който тялото и емоционалното ни състояние може да стане жертва.
Тук важна е простичката, но безотказна философия, че всичко може да бъде поправено, стига да започнем процеса “отвътре навън”.
Когато говорим за храненето, трябва да имаме предвид, че тук ключови са пълноценното храносмилане и усвояване на всички хранителни вещества от естествените продукти.
Заедно с регулярното пречистване на токсините от тялото, това е пътят да постигнете така желаната лъскавина и здравина на косата си.
Как да подсилим косата според аюрведичната медицина?
Всички индийски жени имат своите тайни за поддържане на здрава и красива дълга коса.
И както изглежда, тези тайни наистина работят и сега ние ще споделим част от тях:
- Консумация на плодове и зеленчуци: Задължителна е ежедневната консумация на пресни плодове, зеленчуци и зеленолистни растения.
- Семена и ядки: Тук спадат всички ядки, но нека не забравяме, че суровите са най-лесно усвоими и благоприятни за организма.
- Прием на храни богати на мед (химичният елемент): Такива са бобовите растения и спанакът, както и плодове като нар, къпини и ананас.
- Консумация на богати на цинк, витамин C и B храни: Такива са пълнозърнестите храни, соя, кълнове и други.
- Ограничена консумация на млечни храни.
Съществуват и множество “външни” грижи за косата, които можем да прилагаме в домашни условия:
- Чистота с мярка: Прекомерното измиване може да е противопоказно. Водата с умерена температура при къпане е за предпочитане пред горещата. Освен това, хладката вода влияе благоприятно на нервната система и тонизира скалпа.
- Естествена стилизация: Топлинната обработка на косата не е желателна. Честата употреба на преса, сешоар или маша лишава косата от живот и сила.
- Скъпите продукти могат да ви излязат “скъпо”: Често скъпите продукти за коса дават но и взимат много от качествата на косата. Няма нищо по-добро от природните хитринки за подхранване, като например използването на кокосово масло, зехтин, масло от бергамот и други.
Но все пак, ако предпочитате да миете косата си с шампоан, изберете го да не съдържа сулфати.
Най-популярното индийско правило е да използвате естествената къна като балсам за косата си. Не е задължително къната да е цветна, полезни срещу косопад са и натуралните й варианти, които действат подхранващо, придават й мекота и хидратация.
- Стимулиране на скалпа: Умереното ресане на косата и масажите на скалпа са благоприятни за циркулирането на кръвта в корените на косата, което е предпоставка за бърз и правилен растеж.
Домашна индийска маска за бърз растеж на косата – рецепта
Има множество рецепти за бърз растеж на косата или такива, които се борят с косопада. Но тук ви предлагаме две домашни индийски маски за бърз растеж и сила на косата.
Маска за коса с Брахми и Ашваганда
Комбинацията от двете съставки приглажда стърчащите косъмчета, прави косата жива и образува защитен пласт върху косъма срещу външните влияния и накъсването.
Образува се смес, което е изключително подхранваща в дълбочина.
Съставки:
- 1 супена лъжица Брахми на прах;
- 1 супена лъжица ашваганда на прах;
- 1 ч.ч. мляко.
Приготвяне:
Към млякото на стайна температура бавно се прибавят прахообразните съставки при непрестанно бъркане. Разбърква се добре до получаването на гъста гладка паста.
Получената смес се намазва в корените, директно върху скалпа и по дължината на косъма. Оставя се да действа поне 30 минути преди измиване с хладка вода и щадящ шампоан.
Домашна маска за коса Нийм и Брингараж
Тази маска забавя появата на бели коси, намалява или премахва напълно косопада и лекува пърхота. Скалпът и косата са добре почистени, подхранени и здрави при честа употреба на тази маска.
Съставки:
- 10-15 листа нийм;
- 10-15 листа брингардж;
- Лимон;
- Вода.
Приготвяне:
В блендер се налива малко вода. Към нея се прибавят листата и две-три капки лимонов сок. Блендира се до получаване на каша или лека паста.
Получената смес се намазва в корените и по дължините на косата. Оставя се да действа за поне 1 час, след което се отмива в с хладка вода и шампоан с лека формула. Препоръчително е подсушаване на косата без топлинна обработка.
Аюрведична козметика и продукти за здрава и силна коса
Съществуват множество аюрведични продукти на пазара, които могат да помогнат в борбата към по-здрава и дълга коса.
Всеки от тези продукти съдържа долу изброените природни съставки, които правят чудеса за стимулиране на косата:
- Брингардж – “кралят на билките”: Предлага се под формата на олио, капсули или на прах. Работи срещу посивяването и загубата на коса. При допир със скалпа има успокояващ ефект, което подпомага добрия сън и предотвратява безсънието.
- Бакопа/брахми: Стимулира фоликулите и подхранва скалпа. Редовната употреба прави косата блестяща и здрава. Успокоява раздразнения скалп и намалява пърхота.
- Шикакай – “плодът на косата”: При употреба, шикакай е нежен към скалпа, предпазва от цъфтеж и се бори срещу пърхота
- Ашваганда (индийска зимна череша): Ашваганда най-често използвана за борбата с косопада. Природната съставка нормализира нивото на кортизола, стимулира кръвообращението и има антиоксидантен ефект.
- Джатаманси: Използва се още от древността за стимулиране растежа на косата.
- Амла: Редовната консумация на този плод води до повишено синтезиране на червени кръвни телца, изключително ефективен е срещу побеляването и косопада.
- Нийм: Това е много популярно растение с лековитите си свойства. Използва се като съставка в много шампоани заради антибактериалното си действие
- Рета (сапунен орех): В миналото се е използвал като шампоан заради пухкавата пяна, която прави, бори се с пърхота и подхранва косата в дълбочина.
- Хума: Тя е добре позната на българския пазар заради включването й в много маски за коса
Често задавани въпроси
От какво зависи видът на косата ни според Аюрведа?
Каква коса имаме, зависи от типа доша, към която принадлежим. Проблемите при типовете коса, съответстващи на Пита, Вата и Кафа, имат различни характеристики.
Какво включва вътрешното начало в грижата за косата?
Вътрешното начало към по-хубавата коса е свързано с някои насоки в храненето. Аюрведа препоръчва да се консумират плодове, зеленчуци, семена и ядки, храни , богати на мед, цинк, витамини C и B и други.
Коя индийска маска лекува косопад и пърхот и забавя побеляването на косата?
Маската от листа Ним и Брингардж с добавка от лимон и вода почиства добре кожата на главата, подхранва и здравява косата, като успешно премахва пърхота и намалява косопада и побеляването на косъма.
Снимки: Pixabay
0 коментара