Резене билка – ползи за здравето и приложение в Аюрведа

18.04.2024

Немного познатата билка резене (Foeniculum vulgare) е също толкова полезна, колкото широко разпространените броколи и тиквички. Този луковичен есенен зеленчук и неговите семена заслужават да бъдат част от вашата кухня, защото съдържа ценни  хранителни вещества като фибри, калий и витамин С.

Резене

Какво е резене?

Резенето, известно още като див копър (Foeniculum vulgare), е ароматно многогодишно тревисто растение, което произхожда от средиземноморския регион и Югозападна Азия. То принадлежи към семейството на магданоза и морковите и е тясно свързано с обикновения копър, но е от различен род. Семената му са сухи и продълговати и съдържат етерично масло с висок процент анетол, основен компонент на мастиката и гръцкото питие узо.

Какви са ползите от резене?

Резенето притежава полезни за здравето хранителни вещества. Може да подобрите състоянието на кожата, костите или храносмилателната си система например, като приемате чай от резене. Ползи от билката резене:

Богато е на полезни за здравето хранителни вещества

Проучванията показват, че резенето съдържа антиоксиданти и ценни антимикробни, антивирусни, противогъбични и противовъзпалителни съединения.

Облекчава симптомите на менопаузата

За жените, преминаващи през менопауза , е особено полезно маслото от резене. Доклад от 2019 г. прави преглед на положителните ефекти на маслото от резене при лечението на болезнена менструация, предменструален синдром, липса на цикъл, менопауза, лактация и синдром на поликистозни яйчници .

Облекчава менструалните спазми

Резенето може да успокои менструалните спазми , които често ви създават дискомфорт в ежедневието – пречат ви да посещавате училище или работа, или да извършвате рутинните си задължения през деня.

Помага за облекчаване на болката

Проучване от 2020 г. разглежда ефекта на резенето върху хора с остеоартрит на коляното. 66 пациенти, разпределени на случаен принцип, са получавали или капсула, съдържаща екстракт от резене на прах или плацебо, всеки ден в продължение на две седмици. Групата с резене е почувствала по-голямо облекчение на  болката и сковаността, отколкото хората в контролната група.

Подобрява здравето на костите

Резенето също е отличен източник на калций, който поддържа костите ви здрави.

Допринася за отслабване и запазване на теглото

Едно от органичните съединения, открити в резенето – анетол – естествено потиска апетита, което може да ви е от полза, ако се опитвате да отслабнете.

Полезно е за храносмилането

Семената от резене обикновено се използват като вид подправка в някои ястия. В медицината семената от резене също се използват за лечение на подуване на корема и газове. За целта се приготвя чай от резене, като 1 малка лъжица семена се накисват за 20 минути в чаша гореща вода. Пие се половин час след хранене.

Помага за здрава кожа

Резенето съдържа витамин С, антиоксидант, който намалява увреждането на клетките от слънчевите UV лъчи. Както е известно, от прекомерното излагане на слънце кожата старее, а може да се получи и рак.

Предпазва от хронични заболявания

Витамините, минералите и съединенията, открити в резенето, могат да помогнат за предотвратяване на някои хронични заболявания като сърдечно-съдовите,  и рак. В проучване, публикувано през 2021 г., изследователи са установили, че анетолът, съдържащ се в резенето, помага за задействане на апоптозата – основен процес за предотвратяване на развитието и разпространението на ракови клетки.

Подпомага здравето на мозъка

Някои изследвания сочат, че резенето помага за предотвратяване на дегенеративни заболявания, като болестта на Алцхаймер .

Намалява риска от анемия

Желязото е един от минералите, открити в резенето. А от него , както знаем, зависи поддържането на хемоглобина в норма.

Помага за добро зрение

Резенето съдържа антиоксиданти, възпрепятстващи дегенерацията на макулата. За очното здраве помагат съдържащите се в него витамини С и Е.

чай от резене

Хранителни свойства на резенето и как се използва?

Чаша сурово резене на резени съдържа само 27 калории и почти 3 грама фибри, които са от съществено значение за храносмилането. То осигурява почти 12% от дневната нужда от витамин С. Резенето съдържа също калий, манган, калций, желязо и витамини от групата В.

Хората, за които билката е малко позната, често питат:Това резене за какво се използва? В кулинарията зеленчукът се използва предимно в българската, гръцката, италианската и испанската кухня за овкусяване на ястия с риба и супи. Често се добавя към туршии, заедно с копър или като негов заместител. В някои страни семената се използват като подправка за хляб и сладкиши.

Древната индийска медицина също отдавна се е произнесла за лечебните свойства от резенето от аюрведична гледна точка. Използват се главно семената, които помагат при храносмилателни проблеми като подуване на корема, колики и лошо храносмилане. Когато е приготвена като чай, резене билката има диуретично и противовъзпалително действие и стимулира производството на кърма при кърмачките.

манджа направена с подправка резене

Тук ще ви предложим две рецепти как се консумира резене според Аюрведа:

Раита

Ще са ви необходими една по-голяма глава резене, добре почистена от листата; стандартна кофичка кисело мляко и подправките кимион и кориандър на прах – съответно по четвърт и половин чаена лъжичка. Добавят се и черен пипер на зърна, по-едро смлян.

В подходящ съд слагате малко гхи да покрие дъното и за кратко задушавате подправките, а след това добавяте разбитото кисело мляко и нарязаното на ситно резене. Посолява се на вкус и се задушава за 4-5 минути до омекване.

Резене с чесън

3 средни глави резене се почистват и се нарязват на тънки шайби. Приготвяме си също 4 скилиди чесън, едро счукани; половин чаена лъжичка смлян аджвайн; 4 зърна чер пипер – също смлян; изцеден сок от половин лимон и зехтин.

На не много силен котлон слагаме съд със  студено пресован зехтин. Още докато не е много сгорещен, добавяме резенето и подправките  и бъркаме за десетина секунди. След това се слагат чесънът и лимоновият сок. Ястието се готви  под капак за 5-6 мин. до омекване на резенето. Подходящо е да се добавят няколко обезкостени маслини за вкус.

Резене – противопоказания

Както всички храни, и резенето трябва да се приема в умерени количества. В противен случай може да стане причина за натрупване на  естрагол в организма. Това е канцероген, който може да стимулира растежа на раковите клетки.

Децата са особено уязвими към ефектите на естрагол. Освен това някои билки (включително резене) могат да причинят секреция от зърната.  Установено е и отрицателно взаимодейства с определени лекарства, като тамоксифен, който се предписва за лечение на рак на гърдата.

Освен това резенето може да повлияе негативно на бременните. Например, установено е, че редовната употреба на резене по време на бременност е свързана с по-ниска гестационна възраст на плода.

Етеричното масло от резене може да предизвика гърчове при някои хора.

Затова, когато говорим за билката резене, ползи и вреди трябва да се преценяват внимателно. За тях най-добре е да се консултирате с лекар или фармацевт. Това особено важи, ако имате някакви основни заболявания или приемате лекарства.

накълцан копър

Често задавани въпроси

Какви са ползите от билката резене?

Резенето е богата на хранителни вещества, облекчава спазмите при менструация, както и симптомите при менопауза; подпомага храносмилането, действа болкоуспокояващо и др.

Как се използва резенето в Аюрведа?

  • Според Аюрведа, особено полезни са семената на резенето. От тях се извлича ценно етерично масло, а могат да се приготвят и на чай. Помагат при храносмилателни проблеми като подуване на корема, колики и лошо храносмилане.

 Има ли резенето противопоказания?

Да, има. Както всички храни, и резенето трябва да се приема в умерени количества. В противен случай може да стане причина за натрупване на  естрагол в организма. Това е канцероген, който може да стимулира растежа на раковите клетки.

Снимки: www.freepik.com/

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *