Цервикалната спондилоза, известна още като цервикален остеоартрит или артрит на шията, е често срещано дегенеративно състояние, засягащо ставите и дисковете на шията. С напредване на възрастта болестта води до износване и разкъсване на гръбначните дискове , костите и ставите . Може да причини болка във врата и скованост , както и притискане на нерв, причинявайки изтръпване или мускулна слабост.
Кои синтоми на цервикална спондилоза лекува Аюрведа?
Основните симптоми на цервикална спондилоза са болки във врата и раменете със скованост . Повечето хора със спондилоза нямат значителни симптоми. Някои от симптомите са изброени по-долу:
- Краката и ръцете ви изтръпват и чувствате слабост
- Липса на координация и затруднено ходене.
- Не можете да контролирате червата си и се изпускате по малка и голяма нужда
- Главоболие или замаяност.
- Загуба на равновесие.
Усложнения на цервикалната спондилоза
Цервикалната спондилоза е състояние, характеризиращо се с дегенерация на шийния отдел на гръбначния стълб (шийната област на гръбначния стълб) поради естествения процес на стареене. Докато много хора с цервикална спондилоза може да не изпитат никакви симптоми, други развиват усложнения, които могат да повлияят на ежедневието им. Ето някои потенциални усложнения и симптоми, свързани с цервикална спондилоза:
- Болка във врата: Тази болка може да варира от лека до тежка и може да бъде постоянна или периодична.
- Излъчваща болка: Тя често се нарича цервикална радикулопатия и може да бъде придружена от изтръпване или слабост в раменете, ръцете и дори китките.
- Мускулна слабост:С напредването на състоянието натискът върху гръбначния мозък или нервните корени може да доведе до мускулна слабост в ръцете. Това може да повлияе на способността на човек да изпълнява ежедневните си задачи.
- Загуба на координация:В тежки случаи цервикалната спондилоза може да доведе до загуба на координация и баланс, което увеличава риска от падания и наранявания.
- Дисфункция на червата или пикочния мехур:Рядко тежката компресия на гръбначния мозък в цервикалната област може да доведе до дисфункция на червата или пикочния мехур. Положението е опасно, незабавно потърсете медицинска помощ!
- Цервикална миелопатия:Цервикалната миелопатия е състояние, при което гръбначният мозък се компресира и води до различни неврологични симптоми, включително слабост, проблеми с координацията и затруднения с фините двигателни умения.
- Дегенеративно дисково заболяване:Цервикалната спондилоза може също да допринесе за развитието на дегенеративно дисково заболяване, което може допълнително да влоши болката във врата и ръката.
- Спинална стеноза:С течение на времето дегенерацията на шийния отдел на гръбначния стълб може да доведе до стесняване на гръбначния канал, състояние, известно като спинална стеноза.
- Костни шипове:Тъй като дисковете и прешлените на шията се дегенерират, тялото може да реагира чрез образуване на костни шипове (остеофити), които могат да причинят болка и да ограничат движението във врата.
Причини за цервикална спондилоза
Преди да потърсите аюрведично лечение за цервикална спондилоза, трябва да разберете причините за това. Някои от причините за болестта са:
- Често повтарящи се движения: Често вдигане на тежести или повтарящи се движения оказват допълнителен натиск върху гръбначния стълб, което води до ранно износване.
- Скованост на връзките: Връзки, които свързват гръбначните кости една с друга, могат да се втвърдят с течение на времето, поради това движението на врата е засегнато и започва болка.
- Травма:Това е най-честата причина за цервикална спондилоза.
- Дехидратирани гръбначни дискове: Дисковете са като възглавници между прешлените на гръбначния стълб. При повечето хора те започват да изсъхват и да се свиват, което позволява по-голям контакт кост о кост между прешлените.
- Поява на костни шипове:Шиповете се появяват в резултат от това, че тялото се опитва да развие допълнителна кост, за да направи гръбначния стълб по-силен. Това обаче може да доведе до притисне на нервите и гръбначния мозък, което води до болка.
Видове цервикална спондилоза
Има два основни вида цервикална спондилоза:
- Дегенеративна:резултат от нормалния процес на стареене и износване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Дегенеративно-възпалителна:комбинация от дегенеративни промени и възпаление, причинени от състояния като артрит.
Може да се появат и други типове на болестта, като:
- Вродена спондилоза – резултат от вродени гръбначни аномалии.
- Травматична спондилоза – причинена от гръбначно увреждане или травма.
- Възпалителна спондилоза – причинена от продължително възпаление в шийния отдел на гръбначния стълб.
- Радикуломиелопатия – състояние, при което има компресия на нервните коренчета, водещи от гръбначния мозък.
- Миелопатия – състояние, при което има компресия на самия гръбначен мозък.
Аюрведично лечение на цервикална спондилоза
Аюрведичното лечение на цервикална спондилоза включва билкови лекарства и терапии , които помагат за отпускане на мускулите, както и облекчаване на възпалението на нервите и околните тъкани.
- Greeva Stambha симулира хроничната дегенеративната цервикална спондилоза на гръбнака. При лечението й се прилагат терапии като Abhyangam, Swdana , Virechanam , Basti , Shalishastika pinda Swdena, Greeva Basti и Greeva Pichu, които могат да подобрят състоянието на пациента.
- Абхянга (терапевтичен маслен масаж): Абхянга включва прилагане на топли билкови масла от Mahanarayan или Bala върху врата и горната част на гърба.
- Сведана (терапия с изпотяване или топлина).Третиране с пара и топли билкови лапи върху засегнатата област (врат и горна част на гърба).
- Лечение с Басти.Лечението е ефективно за успокояване на Вата доша чрез доставяне на терапевтични вещества директно в дебелото черво и нервната система.
- Greeva Basti: Помага за смазване на ставите на врата, подхранва шийните прешлени и осигурява облекчение от сухота и дегенерация.
Аюрведични лекарства за цервикална спондилолиза
Най-добрите аюрведични лекарства за цервикална спондилолиза са следните билки:
- Йогарадж Гугулу
- Ашваганда
- Брахми
- Сахачаради Кашаям
- Дханвантарам кашаям,
- Дашамулади Кашаям
- Кширабала 101
- Кайшора Гугулу.
Домашни съвети за избягване на цервикална спондилоза
- Избягвайте суха, пържена и прекалено студена храна.
- Излагане на течение, климатик и вентилатор,
- Поддържайте правилна стойка при седене, ходене и сън. Сменете седалката или леглото си, ако не са ви удобни.
- Избягвайте да спите през деня – лягайте си рано и се събуждайте рано.
- Редовните упражнения и въртенето на врата по часовниковата стрелка и обратно са полезни.
- Използвайте чесън, джинджифил, куркума и сусамово семе в ежедневната си диета. Тя помага за намаляване действието на Вата, както и за намаляване на възпалението.
- Топло сусамово масло, нанесено в областта на шията, и гореща вана също облекчават болката.
- Йога пози, които облекчават болките: Бхуджангасана(Поза на кобра), Матсиасана (Поза на риба), Марджариасана (Поза на котка), както и Ардха Матсиендрасана (Поза на седнала половина на гръбнака), Сету Бандхасана (Поза на мост).
Древната индийска медицина Аюрведа предлага различни лекарства и подходи за аюрведично лечение на цервикална спондилоза. Важно е да се отбележи, че тези лекарства трябва да се използват под ръководството на квалифициран аюрведичен лекар. Само така можете да бъдете сигурни в положителния ефект от лечението.
Често задавани въпроси
Кои са най-популярните лекарства, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите на цервикална спондилоза?
- Особено полезни са масажите с аюрведични масла от Mahanarayan, Bala и от Vishgarbha. От билковите лекарства най-препоръчвани са Guggulu, Ашваганда, Шалаки и др.
Как йога и упражненията за разтягане помагат при цервикална спондилоза?
- Редовното практикуване на специфични йога асани (пози) и упражнения за разтягане може да помогне за подобряване на гъвкавостта, укрепване на мускулите на врата и облекчаване на болката.
Какво препоръчва Аюрведа за начина ви на живот и хранене?
- Аюрведа препоръчва избягване на продължително седене в неправилна поза; поддържане на балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и здравословни мазнини и др.
0 коментара