Билката Тулси, наричана още свещен индийски босилек, е отличен съюзник срещу вируси. Тя произхожда от Централна и Северна Индия. Това е една от най-ценените билки в Индия, наричат я още „кралицата на билките“. Названието й се превежда като “несравнимата”, вероятно поради нейната изключителна природа. Смята се, че това е една от най-силните билки, носещи яснота за ума. Тъканите, върху които въздейства, са плазма, кръв, нервна и репродуктивна система, като най-благоприятен ефект се наблюдава върху дихателната система и респираторния тракт.
Предназначение и история на Тулси
Свещеният индийски босилек притежава естествени антибактериални и антивирусни свойства. Помага при топли вълни и действа благотворно върху белите дробове и горните дихателни пътища. Билката е с високо съдържание на вещества, като цинк, калций, желязо и витамините А и С. Тонизира нервната система и подпомага дейността й. Подкрепя функциите на имунната система.
Индийският босилек (Ocimum sanctum) е многогодишно ароматно растение и се почита като еликсир на живота както заради лечебните, така и заради духовните си свойства. Счита се за свещен сред някои индуски народи, тъй като представлява Туласи – съпругата на бог Вишну.
В Аюрведа Тулси е позната като „Майката на природата“ и „Кралицата на билките“. Нарича се и „Еликсир на живота“, защото се смята, че удължава живота. Има защо да бъде определян като такъв!
Индийският босилек е единствената билка, която може да се използва за множество цели – от дезинфектант за ръце, през вода за уста до еликсир, който трябва да присъства във всеки дом. В народната индийска медицина билката се прилага за лечение от хиляди години. Още в древния аюрведичен текст Чарака Самхита се споменава за употребата на Тулси. По вид и вкус тя прилича на обикновения босилек, но свойствата й включват и мощно адаптогенно поведение.
Какви са ползите за здравето от Тулси?
Тулси съдържа богат профил от хранителни вещества, които действат за лечение и възстановяване на човешкото тяло.
Растението съдържа множество активни съединения, като основните са линалол, евгенол, метилхавикол, метилцинамат, линолен, оцимен, пинен, цинеол, анетол, естрагол, тимол, цитрал и камфор. Билката има редица действия: антимикробно, имуномодулиращо, антистресово, противовъзпалително и др.
Приемът на Тулси оказва благоприятно влияние при респираторни проблеми, възпалено гърло, помага при физически, метаболитен и психически стрес, предпазва от радиация, сърбеж по скалпа и пърхот, повишава имунитета. Всички части на растението Свещен босилек действат като адаптоген. Адаптогенът е естествено вещество, което помага на тялото ви да се адаптира към стреса и за постигане на психическо равновесие. Счита се, че листата на Свещения босилек имат антидепресивни и антитревожни свойства, сравними с тези на антидепресантите. Проучванията показват, че билката може да помогне на хората да се чувстват по-социални и по-малко тревожни.
Практикуващите Аюрведа препоръчват да се пие чай с листа от Свещен босилек ежедневно. С акта на пиене на чай тулси може да бъде ритуален и успокояващ като йога.
- Свещеният босилек е богат антиоксидант и помага на тялото да се детоксикира.
- Превантивна грижа – повишава имунитета и предотвратява честата поява на настинка и кашлица/висока температура, като прочиства дихателните пътища от токсини и слуз.
- Успокоява както суха, така и влажна кашлица. Приет с мед и джинджифил е традиционно и силно ефективно средство срещу бронхит, астма, кашлица, настинка.
- Свещеният босилек се използва с успех при остри или хронични храносмилателни смущения. Той подобрява усвояването на хранителни вещества, успокоява нервното напрежение. Използва се за лечение на различни стомашно-чревни нарушения, например киселини в стомаха, подуване, газове и язви.
- Предпазва от инфекции и съкращава времето на заздравяване на рани.
- Понижава кръвната захар и холестерола.
- Подобрява метаболизма и функционирането на черния дроб.
- Намалява болките в ставите.
- Използвайте отвара от билката за поддържане на здравето на зъбите и свеж дъх.
- Подобрява текстурата, еластичността и блясъка на кожата, има отлични противовъзпалителни свойства и предотвратява кожни раздразнения, малки рани и акне. Богат е на витамин С, като повишава метаболизма на кожните клетки
Тулси в аюрведичната медицина
Аюрведа оценява Тулси като растение с лют, горчив, сладък вкус, загряваща природа и лют послевкус. Тъканите, върху които въздейства, са плазма, кръв, нервна и репродуктивна система, а най-благоприятен ефект има върху дихателната, кръвоносната, храносмилателната, нервната и отделителната системи. Има освежаваща приятна миризма. В Индия има два вида тулси – тъмен, известен като Кришна тулси и светъл – Рама тулси.
В аюрведичната медицина билката тулси е известна като субстанция, балансираща Кафа – облекчава излишното производство на храчки; подобрява вкуса, помага при анорексия; подобрява храносмилането; оказва благоприятно влияние на сърдечния ритъм, полезна е при кашлица и простуда, при кожни заболявания; камъни в бъбреците; очни смущения, нарушения на психиката и пр.
Това растение събужда сетивата и дълбоката ни вътрешна красотата, подхранва духа, според масовите тулси мнения.
Д-р Васант Лад, който е един от най-големите лекари на Индия и познавачи на Аюрведа, споделя, че тулси отваря сърцето и ума, дарява ни с енергията на любовта и предаността. Неслучайно в дворовете на всички манастири на Тибет и Индия може да се види тулси.
Някои от медицинските приложенията на билката тулси
При грип –1 чаена лъжичка тулси на прах се запарва в 1 чаена чаша вода за 10 минути и се пие като чай.
При хронична температура – приемат се 2-3 чаши чай от свещен босилек, комбиниран с щипка черен пипер.
При настинка, кашлица, запушен нос – 1/4 чаена лъжичка тулси, 1/4 чаена лъжичка сух джинджифил, 1/2 чаена лъжичка канела се запарват в чаена чаша гореща вода. Пият се 2-3 чаши на ден.
При уртикария и сърбеж – приготвя се паста от листата и се слага върху засегнатите места за 20-30 минути, след което се изплаква с хладка вода.
При проблеми с дъха – дъвченето по 1-2 пресни листа от свещения босилек дневно. Слабото храносмилане е една от причините за лошия дъх.
При прекомерно сексуално желание – препоръчително е да се дъвчат по няколко пресни листа тулси или, ако такива не са налични, тогава да се приемат таблетки.
Форми на прием на тулси
Най-достъпният начин за ежедневен прием на билката е под формата на чай, който се предлага на нашия пазар. Може да се комбинира и с други билки и подправки. Пример за добри комбинации са: лимонова трева, женско биле, джинджифил, роза.
- чай тулси (студен, горещ, приготвен от пресни или стрити листа от билката);
- тулси семена;
- масла;
- капсули с тулси;
- филтърни пакетчета;
- изсушена на прах;
- в свеж вид;
- смесена с пречистено масло.
Противопоказания за прием на тулси
Предозирането или прекомерната употреба на билката може да доведе до усещане за парене. При бременните обаче е необходима консултация с доктор. Установено е, че приемът на тулси може да доведе до нисък брой сперматозоиди. Не бива тулси да се комбинира с мляко, тъй като може да доведе до кожни заболявания.
Често задавани въпроси
Какви са ползите за здравето от Тулси?
Тулси съдържа богат профил от хранителни вещества, които действат за лечение и възстановяване на човешкото тяло.
За какви цели може да се използва индийският босилек?
Индийският босилек е единствената билка, която може да се използва за множество цели – от дезинфектант за ръце, през вода за уста до еликсир, който трябва да присъства във всеки дом.
Как Аюрведа препоръчва да се пие чай от индийски босилек?
Аюрведа препоръчват да се пие чай с листа от Свещен босилек ежедневно. Според нея актът чайът от тулси може да бъде ритуален и успокояващ като йога.
Снимки: Freepik.com
0 коментара