Използването на различни подправки в храната отваря на човек цял свят от вкусове и миризми, които в древната наука за дълголетие и здравословен начин на живот Аюрведа получават специално значение.
Билките и подправкитене само правят ястията по-вкусни, но имат много полезни свойства и още нещо много важно – те могат да повлияят на баланса на дошите. Като добавяте подправки към храната, можете да увеличите нейната полезност, а също и да подобрите, както физическото, така и емоционалното си здраве.
Аюрведа храните– билките и подправките при храненето, подобряват храносмилането и добавят енергия и сила.
Кои билки и подправки можем да консумираме според Аюрведа?
Лечението с растения и билки е древна традиция не само на медицината на Изток, но и на Запад. Лечебната сила на растенията, техните свойства да дават сила, да премахват болести и да подобряват настроението се използват и в аюрведичните практики.
Има една голяма група растения, които са влезли във всекидневния ни живот като подправки и служат за подобряване на вкуса и аромата на храната. Освен това, в допълнение към тази цел, подправките могат да бъдат и лекарства.
Сред често използваните от тях са кориандър, куркума, джинджифил, кардамон, чесън, карамфил, индийско орехче, копър, канела, розмарин, анасон и др.
В аюрведическата медицина се приема теорията за шест вкуса. Те са: сладко, солено, кисело, горчиво, стипчиво и лютиво. Според нея, колкото повече аромати има едно растение, толкова по-широки са неговите лечебни свойства.
Най-подходящи за различните доши са следните вкусове: за Вата това са сладко, кисело, солено; за Питта – сладко, гориво и стипчиво; за Кафа – лютиво, горчиво и стипчиво.
Правилноизчислените пропорции на подправките и билките в ежедневното меню не само подчертават вкусовата палитра на ястията, но и спомагат за предпазване на организма от редица заболявания и за баланса на фините енергии, което позволява да постигнете желания баланс на жизнените сили на дошите.
Как действат различните подправки, за какво помагат и как да ги съчетаваме?
Кориандър
Кориандърът е невероятна билка, която е била добре известна още на древните цивилизации в доста обширни територии от средиземноморския басейн до Индия и Китай.
Подправката е била активно отглеждана и използвана за кулинарни и лечебни цели от древните гърци, египтяни и римляни. Медицинските и кулинарни характеристики на кориандъра се основават на етерични масла, които в изобилие се съдържат в семената и листата на растението.
Според аюрведическите традиции кориандърът има сладък, лютив, горчив и стипчив вкус. Той е традиционна лечебна съставка, високо ценена в Аюрведа. Активните му вещества стимулират апетита, премахват токсините, облекчават чревните спазми, намаляват високата телесна температура, утоляват жаждата и повишават настроението.
Кориандърът и неговото етерично масло се препоръчват в традиционната азиатска медицина за облекчаване на менструалните проблеми, както и за лечение на широк спектър от заболявания: треска, хепатит С, проблеми с бъбреците, язви в устната кухина, високи нива на холестерол, колит, уртикария, сенна хрема, загуба на памет, ревматизъм и импотентност. Етеричното масло е доказано естествено средство за лечение на мигрена, артрит, неврологични възпаления, инфекции на пикочните пътища.
Кориандърът се използват често в индийската и мексиканската кухня. Подправката може да се влага в ястията прясна или под формата на семеан и изсушен прах.
Използвайте семена от кориандър в комбинация с други подправки, за да добавите пикантен вкус и аромат към зеленчукови и месни ястия. Със свежи листа кориандър може да се поръсват гарнитури, боб, задушени зеленчуци, леща и оризови ястия.
Джинджифил
Джинджифилът е една от най-търсените подправки, активно използвана в аюрведичните практики.Коренът от джинджифил се яде суров или сушен. Прясната сурова каша действа активно върху храносмилателната система, засилва секрецията на стомашния сок и активира червата.
В изсушената фракция джинджифилът леко променя химическия си състав, като по този начин увеличава противовъзпалителния, тонизиращия и обезболяващия ефект.
Коренът от джинджифил може да има пряко влияние върху баланса на жизнената сила на човека.За поддържане или приемане на жизнена енергия е най-добре да се използва концентриран сушен джинджифил, прясната каша се предпочита за възстановяване на Вата. За хора от типа Пита, джинджифилът в големи количества е противопоказан. Те могат да го използват за детоксикация и почистване на телесни течности от отрови.
За борба с мигрените и болките в резултат на развитието на фронтален синузит използвайте паста, приготвена от половин чаена лъжичка прах и топла преварена вода.
Свежа топла паста се нанася върху челото и се държи, докато се появи изразен затоплящ ефект. Пиенето на чай от джинджифил с няколко грама рициново масло преди лягане може да помогне за облекчаване на възпалението и облекчаване на болката при ревматоиден артрит.
Отвара от джинджифил е незаменим инструмент за ускоряване на регенерацията на тъканите, премахване на токсините и отровите от телесните течности. Яденето на мариновани или пресни корени от джинджифил преди сутрешно хранене възстановява мъжествената сила и потентността, за жените от Кафа тази рецепта помага при лечението на безплодие.
От противопоказанията за употребата на джинджифил може да се отбележат язви на стомаха и дванадесетопръстника, хронични вътрешни възпалителни процеси, индивидуална непоносимост към активните елементи на корена.
Розмарин
В превод „Розмарин“ означава „морска роса“.В много източници това растение е посочено като чудодейна билка, която може да лекува от много заболявания.
В Аюрведа етеричното масло от розмарин се използва за:
- подобряване на паметта
- средство за лечение на главоболие
- лошо храносмилане
- при екземи и инфекции
Това растение също помага да се отървете от метеоризъм. Добавянето на етерично масло от розмарин във вода, докато вземате вана, може да помогне за облекчаване на втрисането и при ревматизъм. Може да се използва и като гаргара при болки в гърлото.
Розмариновото масло има антибактериален ефект и помага да се излекувате по-бързо от настинки. Проучвания показват, че хората, които редовно консумират розмарин, са по-малко склонни да страдат от катаракта, фрактури, сърдечна болест и болест на Алцхаймер.
Розмаринът е полезен при стрес, нервно изтощение, депресия, умора и тревожност. Вземането на вана с добавка на това билково масло помагада се отпуснете, облекчава физическата умора, подсилва и подобрява настроението.
Розмаринът може да се използва като подправка. Той перфектно допълва гарнитури, студени напитки, супи, маринати и месни ястия. Тази билка може да се консумира както прясна, така и суха.
Куркума
Това невероятно растение намирашироко приложение в религиозните ритуали, в готвенето, в медицината и козметиката. В Индия се смята, че куркумата притежава енергията на Божествената майка, защитава от зли духове и привлича богатство, успех и здраве. От Индия това древно растение се е разпространило в цяла Азия, а след това и в Европа.
Куркумата отдавна се използва широко в Аюрведа. Тя е отличен естествен антибиотик, който едновременно подобрява храносмилането и спомага за нормализиране на чревната микрофлора.
Благодарение на това куркумата служи като добро антибактериално средство за изтощени и хронично болни пациенти. Тя регулира метаболизма и насърчава усвояването на протеини. Засилва репродуктивната функция. Има терапевтично действие при:
- колит
- кожни заболявания
- диабет
- анемия
- паразитни инвазии
- артрит
- рани
- синини
- кашлица
- бронхит
Куркумата е ефективна при почистване на чакрите и каналите на финото тяло.
Чесън
Много експерти смятат чесънът за едно от най-древните лечебни растения на Земята. За лечебни цели се използват луковици от чесън, събрани по време на пълната им зрялост. През вековете чесънът се е считал за чудодейно средство срещу особено опасни инфекции:
- холера
- чума
- коремен тиф
- туберкулоза
Чесънът има силни свойства против стареене. Той е мощно детоксикиращо средство, което е ефективно при хронични и повтарящи се трески. Почиства кръвта и лимфата от токсини. Ефективен е срещу вируси и бактерии на дихателната система и стомашно-чревния тракт. Чесънът увеличава количеството на спермата и е считан за афродизиак.
Според аюрведическите му свойства, вкусът на чесънът е лютив, горчив, стипчив, сладък, солен. Той има терапевтичен ефект при настинки, грип, инфекции, астма, бронхит, паразити, атеросклероза, слаб имунитет.
В кулинарията се използва много широко както в прясно, така и в термично обработено състояние. Подходящ е за салати и стотици ястия от много национални кухни.
Има противопоказания при пептична язва, бъбречни заболявания, висока Пита доша.
Канела
От няколко века канелата е една от най-популярните подправки на всички континенти. Тази подправка е направена от изсушената вътрешна кора на дърво, което расте в Индия, Шри Ланка и някои други страни от Централна и Югоизточна Азия.
Поради уникалните си лечебни и вкусови свойства канелата е високо ценена в азиатската традиционна медицина и готварството, както и в европейските и американските култури. Подправката се добавя към прости ястия като ориз и каша от леща, към риба и сирене, както и към печива и сладкиши.
Според учението на Аюрведа, канелата съчетава три вкуса: сладък, горчив и лют. Тя е ефективен тоник, който може да активизира тялото, да съживи ума и да поддържа имунната система.
За страдащите от хронична умора канелатае чудодейно лекарство. Когато се използва редовно, тази подправка ще облекчи лошото настроение, апатията и в същото време ще има релаксиращ ефект. Препаратите от канела помагат при кашлица, лечение на инфекциозни заболявания, настинки и възпалителни процеси в гърлото.
В Азия и Европа тази подправка е известна като афродизиак. Антибактериалните, антивирусни и противогъбични свойства я правят отлично лекарство за профилактика и лечение на широк спектър от инфекции. Черен чай с канела или билков чай е изключително полезен при лечението на еректилна дисфункция.
Вкусовите качества на канелата са високо оценени от почти всички национални кухни на света. Подправката съчетава сладост и характерен пикантен аромат, който придава на сладките ястия уникален вкус. Канелата щедро се добавя към много десерти, включително:
- ябълков пай
- печени ябълки
- кифлички и сладкиши
- бонбони
- тиквен пай
- ябълков сайдер
В Близкия изток канелата се добавя към пикантни меса, розова вода и зелен или черен чай. В индийската кухня се използва за ястия с ориз и за задушени зеленчуци. Канелата е вкусна със сладки картофи и в десерти с фурми и бадеми.
Карамфил
Карамфилът е наричан Небесното цвете на Изтока. Тази подправка се получава от изсушените затворени цветни пъпки на вечнозеленото миртово дърво. Ароматното растение се почита особено в древните аюрведически практики.
Според Ведите карамфилъ тактивно въздейства на трите доши: понижава Кафа, Вата и в същото време увеличава Пита и стимулира работата на Агни (огънят на храносмилането). Намаляването на Кафа доша дава възможност за лечение на настинки, а Вата доша – остра болка в червата, хълцане, проблеми с образуването на газове.
Карамфилът има отхрачващо и мощно обезболяващо действие. В традиционната аюрведична медицинска практика карамфилът се използва за лечение на респираторни заболявания, включително ларингит, болки в гърлото, астма и тежка кашлица. Подправката е призната за мощен афродизиак. Редовната консумация на малко количество от маслото на това растение постепеннобалансира Пита доша, освобождава организма от усещане за летаргия и подобрява функционирането на храносмилателната система.
За постигане на противовъзпалителен ефект се добавят няколко капки етерично масло в топла преварена вода за изплакване на устата. Тя облекчава зъбобола и освежава дъха.
Индийско орехче
Индийското орехче е една от най-древните и търсени подправки, активно използвана в традиционните медицински практики в страните от Централна и Югоизточна Азия. Сурови, сушени или смлени на прах, тези орехчета са широко използвани в аюрведическите практики като една от основните подправки. Индийското орехче увеличава Пита, успокоява Кафа и балансира Вата.
Редовният прием на масла от индийско орехче може да помогне за справяне с лошо храносмилане, както и с чревно задръстване. Индийското орехче е отличен съюзник в борбата с гаденето и метеоризма.
В малки количества етеричното масло помага за подобряване на мозъчната функция, паметта и концентрацията. Добавянето на няколко капки масло във вода за къпане помага за облекчаване на стреса, умората, стимулира мозъчната функция и има благоприятен ефект върху сетивни нерви. Срещу безсъние добавете щипка смляно орехче в топло мляко и приемайте тази напитка преди лягане.
Индийското орехче е същественачаст от много ястия в традиционната индийска кухня. Най-често се добавя към:
- ориз
- сладки десерти
- печени плодове
- зеленчуци
Индийското орехче е противопоказноза бременни и кърмещи жени заради високата пита. Не се препоръчва употребата на индийско орехче за хора, страдащи от заболявания на панкреаса.
0 коментара