Лятото, като всеки сезон, пристига със своя отделна индивидуалност. В зависимост от характера ви, лятото може да засили вътрешното ви чувство за хармония или напълно да я влоши. Например, човек, който предпочита хладен климат, ще чувства лятото много по-горещо и неприятно от другите.
Някои хора с хронично студени ръце и крака,които не живеят добре през хладните месеци, особено през студените зими, заради постоянното им чувство на студ, ще се почувстват приятно, по-спокойни и без напрежение през топлите летни месеци.
Основните принципи в Аюрведаса нашите навици, рутинни правила и избор на диета за хармония със сезоните. Ние ще засилим състоянието си на баланс в организа си, като полагаме съзнателно усилие даживеем в хармония с циклите на природата и редовно да коригираме навиците и начина си на живот, за да сме в хормония с пристигането на всеки нов сезон.
Тази идея може да изглежда безсмислена в началото, но много хора откриват, че препоръчителните сезонни корекции идват съвсем естествено. Няколко прости промени могат драстично да повишат здравето и жизнеността ви.
Лятото: Сезонът на Пита доша
Най-съществените характеристики на лятото –жегата, дългите дни на ярко слънце и рязка интензивност, са в пряко съответствие с Пита доша. Затова лятото се счита за нейн сезон.
Някои от често срещаните летни заболявания и неразположения
• Хранително отравяне. Топлите летни температури са перфектната среда за бактериите, които обичат да растат и живеят върху вашата храна. Болестите, пренасяни с храна, се увеличават през летните месеци поради топлите температури и факта, че повече хора готвят навън без достъп до същите мерки за безопасност, които биха имали в кухня, като хладилници и мивки за миене на ръце.
• Ухапвания от буболечки. Насекоми като комари, кърлежи и паяци се радват на лятното време толкова, колкото и някои от нас. За съжаление това нарастване на насекоми сред нас води до много ухапвания. Някои от тези насекоми могат да причинят сериозни заболявания и инфекции. Комарите могат да предадат вируси, като малария и жълта треска, а кърлежите могат да предават болести като лаймска болест, която е изключително сериозна и в много случаи дори причинява смърт
• Топлинен удар. Топлината от слънцето може да е приятна, когато се потапяте в басейна, но твърде много слънце може да бъде доста опасно. Топлинният удар често се проявява като прогресия от по-леки, свързани с топлината заболявания, като топлинни спазми, топлинен синкоп (припадък) и изтощение, заради жегата. Но ударът може да се случи дори, ако нямате предишните признаци
Топлинният удар е най-тежката форма на дехидратация. Когато той се случи, телесната температура се повишава до опасно високи нива. Кожата ви се нагрява, но спирате да се потите. Затова е от съществено значение да пиете много течности, особено вода, и да стоите предимно на сянка по време на най-силното слъце през деня.
Препоръки за здравословна лятна диета, според аюрведичната наука
През лятото телата ни естествено жадуват леки храни и по-малки порции, които са лесни за смилане, тъй като храносмилателният огън–силен източник на вътрешна топлина се разпръсква, за да ни помогне да се охладим. Лятото е време за сладки, горчиви и стипчиви вкусове, както и за прохладни, течни и не толкова мазни храни. Това е най-доброто време на годината да се насладите на пресни плодове и салати.
За да се справите с топлината, приемайте хладка вода или на стайна температура, овкусена с лайм или лимон,охлаждащи билкови чайове като мента, женско биле, копър, роза или дори една студена бира. Но най-добре е да се избягват ледените напитки; те нарушават храносмилането, забавят метаболизма и създават токсини в тялото.
Не прекалявайте с киселите и неузрели плодове, отлежали сирена и прекалено сготвени зеленчуци като моркови, цвекло, лук и чесън. Стремете се да избягвате изключително пикантните храни, като чили или лют червен пипер. Също така имайте предвид, че суровите зеленчуци (както и салатите) ще се усвояват по-добре, ако се ядат на обяд, а не на вечеря.
Структурирайте диетата си така, че да ядете много пресни (но не непременно сурови) зеленчуци и разнообразни бобови растения. Може да започнете деня си с лека закуска от пресни плодове, чай, плодови пюрета или плодов сок. Мнозина също консумират много зеленчуци като зеле, броколи, карфиол, зеленчукови сокове и др.
Лятна йога за Пита доша
Рутината ви при лятната йога трябва да се ръководи от спокойни усилия: движете се леко, плавно и грациозно, като поддържате дишането дълбоко и стабилно. Култивирайте спокойно вътрешно съзнание и не се стремете към максимален капацитет с прецизност и прекалени мускулни усилия. Съсредоточете се върху създаването на усещане за яснота и спокойствие.
Тъй като Пита доша е склонна да задържа прекалено много топлина в тялото, практикувайте асани (йога пози), които масажират, укрепват и разтягат коремната област. Винаги завършвайте йога сесията си с няколко минути в поза шавасана, за да заземите енергията си.
Подходящи лекове за лятото при Пита доша
•Билки като Ашваганда, Брахми и Тулси са особено подходящи за летния сезон.
Тези три охлаждащи билки помагат за освежаване на тялото ви. Известно е, че Ашваганда намалява възпалението в тялото, като допълнително лекува състояния като астма и артрит.
Брахми може да успокои нервите ви и да намали стреса в тялото си. Тулси е още познат като босилек и действа като детоксикиращо и почистващо средство. Може да консумирате тези две билка във формата на чай, за да видите ефективни резултати скоро.
Етеричните масла са невероятно мощни за преодоляване на дисбаланса в тялото ви, които също така, могат да се използват в арома дифузер против комари или за охлаждащо средство.
Ето най-добрите варианти:
- Мента
- Евкалипт
- Сандалово дърво
- Лавандула
- Роза
- Лимон
- Розмарин
• За да поддържате черния си дроб в добра форма, имайки предвид, че той е жизненоважен за здравословен живот, вземете½ чаена лъжичка куркума с 2–4 супени лъжици сок от алое вера. В допълнение на това може да пиете трифала, разтворена в топла вода. Ако се пие през нощта, помага за прочистване на тялото от токсини и засилва здравословното храносмилане. Други ценни летни билки са ситопалади, пунарнава, бибитаки, хитрак, кардамон, шардуника, и куркума.
Три начина за балансиране на Пита Доша през лятото
Малки адаптации в диетата, физически упражнения и цялостния ви начина на живот могат много да ви помогнат. Дори и да не сте предимно Пита доша, всички имат поне малко Пита в конституцията си, която може да се влоши през лятото. Ето три начина да я балансирате през този сезон.
• Избягвайте горещи храни
Твърде много люти, мазни, пържени, кисели, пикантни, солени и ферментирали храни могат да влошат Пита доша, както и кафе, алкохол и червено месо.
Вместо тях, изберете прохладни и освежаващи плодове и зеленчуци, горчиви и стипчиви кълнове, брюкселско зеле, броколи и карфиол, както и почти всякакви зърнени храни.
• Променете режима си на упражнения
Твърде силни интензивни и загряващи упражнения влошават Пита доша.
• Отпуснете се
Ако вашият начин на живот е много интензивен и сте постоянно в движение, с много стрес и отговорности и малко време за почивка, това също може да подразни Пита доша.
Решението:
- Намеретевреме за спокойствие, насочете приоритета към себе си.
- Насладете се на внимателно приготвена храна – това поддържа добра хармония в тялото и ума.
- Изключете радиотов колата или оставете слушалките си у дома, когато отивате на разходка или бягане.
- Вземете си няколко дена ваканция, където да плувате и правите вечерни разходки по хладното.
- Също така не се чувствайте задължени да приемате всички покани за събирания с приятели и колеги по работа, отделете време за себе си.
0 коментара