Дори и да е за секунди – не подценявайте виенето на свят
Виенето на свят не е болест, но показва, че в организма е възникнал здравен проблем, който може да е свързан с различни органи и системи. Затова дори при кратка поява на световъртеж, трябва да се потърси лекар за установяване на причината.
В противен случай, ако оставим болестта да се развие, освен другите усложнения, тя може да усили съпътстващия световъртеж и да удължи продължителността му, като се стигне и до загуба на съзнание.
Ако е съпроводен с отпадналост, шум в ушите, главоболие, изпотяване, гадене, което може да предизвика повръщане, световъртежът вероятно се дължи на повишено кръвно. Ниското също може да доведе до:
- шум в ушите, размазване пред очите
- замаяност
- загуба на концентрация и равновесие
- прилошаване.
Подобни симптоми обаче могат да се получат и при паднала кръвна захар. Освен това виенето на свят може да се дължи на:
- неврологично или психиатрично заболяване
- болести на кръвта, на белите дробове
- черния дроб
- анемия
- множествена склероза
- мигрена
- мозъчен тумор и т.н.
Изменения в шийните прешлени например могат да доведат до непълноценно кръвоснабдяване на мозъка и вътрешното ухо, при което се получава виене на свят, равновесието се нарушава и това често води до падания. Уврежданията и болестите, водещи до виене на свят, може да са наследствени аномалии, дегенеративни промени, травми на главата, инфекции от бактерии или вируси.
Ако световъртежът е силен, трябва да се лежи на ниско, опитите за самостоятелно предвижване могат да влошат положението, може също така да се падне и да се получат сериозни травми, защото в тази ситуация човек не владее тялото си и естествените му реакции са извън контрол.
Дрехите трябва да се освободят за свободно дишане и да се вдишва дълбоко, пръскането на лицето със студена вода е от полза. Полезно е да се консумира кисело мляко с плодове или айрян с прибавена малко сол.
Лечение по Аюрведа
Виенето на свят обикновено е съпроводено с гадене. За Аюрведа това е показател, че са настъпили изменения при Вата и Пита – две от трите енергии, които с третата – Кафа, имат природна зададен баланс.
При спазването му всички процеси в организма протичат по най-добрия за здравето начин. Нарушаването му обърква дейността на различни органи и на цели системи, което предизвиква заболяванията. За всяка Доша има определени храни, които я успокояват и връщат в баланса. Тъй нарушенията са комбинирани, аюрведа лекарят ще прецени точния хранителен режим, както и цялостното лечение.
Общо взето обаче препоръчителната диета е лека, но питателна, балансирана, без много подправки. Препоръчват се зелени зеленчуци и плодове, които са сезонни, да не се употребява много сол и да не се храним бързо. Медитацията, упражненията от йога и подбрани асани също са част от лечението. Прилага се и пречистване от токсини, лечебните средства са билки и масла, а процедурите – обливания, сауни, втривания, масажи и др.
За лечение на световъртеж може да се използват стрити семена от кориантър – една лъжичка, които се заливат с топла вода и престояват една нощ. Сутринта се прецеждат, подслажда се леко и се консумира няколко сутрини. Може също така сусамово масло – две лъжици – да се смеси с по половин лъжичка кардамон и канела. С тази смес се правят компреси.
Друго средство е смес от по 8 ядки от бадеми и тиквени семки, макови семена – лъжичка и 3 лъжици пшеница. Залива се с гореща вода и престоява една нощ. Сутринта сместа се прави на паста. Карамфил – половин лъжичка, се запържва в гхи – две лъжици, след което се слага в сместа, добавя се и мляко, след което сместа се вари. Може да се подслади. Напитката се консумира в продължение на няколко дни.
Благодаря за ценните рецепти.
Здравейте!
Хареса ми това,което пишете.