Бързо облекчаване на възпалено гърло – Аюрведична терапия

23.05.2024

Трудно преглъщане, драскане в гърлото и дрезгав глас са типични симптоми в началото на настинката. Но на какво се дължат болкьите в гърлото, които често се появяват? Какво бързо би отстранило симптомите? Добрият съвет е ценен, когато симптомите се влошат и гърлото се инфектира. Голяма част от хората не знаят какви мерки да предприемат, когато започнат да изпитват затруднения при преглъщане и имат силно възпалено гърло. Настинката може да прояви различни симптоми в гърлото. Прочетете за това как да различите симптомите, как да им противодействате и да облекчите възпалено гърло и подути лимфни възли.

Какво причинява болка в гърлото?

Момче в пижама хванало с за гърлото

Дикомфортът в гърлото може да се дължи на обикновена простуда, раздразнение, провокирано от агресивните външни фактори, но и сериозна вирусна или бактериална инфекция. Това може да се провокира и от:

  • Отопление, особено когато използваме климатик
  • Фините прахови частици навън, чиито обем нараства вследствие на пушещите комини.
  • Дим от цигари.
  • навлизането в грипния сезон
  • Студа, отслабващ имунитета.
  • По-бедната на витамини и минерали храна, допълнително понижаваща имунната защита на организма.
  • Обезводняване.

Вследствие на това може да възникнат следните възпаления:

  • фарингит –засяга областта зад устата, придружено от силна болка;
  • тонзилит –засяга сливиците, които се подуват и зачервяват, възможно е болката да е постоянна, докато не се вземат мерки;
  • ларингит –засяга ларинкса, като е възможно не само да изпитваме болки, а и да загубим гласа си.

Причините за гърлобол обаче не се изчерпват дотук. Сред тях са още:

  • алергия;
  • постназална секреция;
  • киселинен рефлукс;
  • често дишане през устата;
  • скарлатина;
  • морбили;
  • заушка;
  • мононуклеоза;
  • механично нараняване;
  • рак.

В много случаи болките са придружени и от други симптоми. Такива са например температура, кашлица, затруднено дишане. Тази необходимост се повишава още повече, ако не ни минава след прием на традиционно използваните лекарствени продукти.

Какви са симптомите?

Болен мъж

Освен болката в гърлото, дрезгавия глас и трудното преглъщане, има още оплаквания, вариращи според общото състояние на поразения човек. Нерядко възпаленото гърло е съпроводено с хрема, кашлица, главоболие, повишаване на телесната температура, хрипове, активно слюноотделяне, гадене, повръщане. Тези оплаквания изискват лекарска помощ.

Методи на диагностика

По време на физически преглед специалист по оториноларингология оглежда гърлото, ушите и ноздрите на пострадалия, проверява дали има увеличени лимфни възли. При съмнение за стрептококова или друг вид бактериална инфекция се прави микробиологичен анализ на храчка и на секрет, взет със стерилен тампон от задната част на гърлото. Често са необходими кръвни изследвания. Ако се подозира алергия, се провеждат кожни тестове.

Как да облекчим болката в гърлото с домашни методи?

Лекове за гърлобол съществуват от древността. Народната медицина невинаги върши работа, но в този случай можем да почерпим много от нея. Чудесни средства, чрез които да спрем неприятното усещане, са:

  • Мед – той облекчава възпаленото гърло, а и евентуално придружаващата го кашлица.
  • Чай от лайка – характеризира се с противовъзпалително, антиоксидантно и кръвоспиращо действие.
  • Чай от мента – има противовъзпалително, антибактериално и противовирусно действие.
  • При възпалено гърло сода за хляб – успокоява засегнатата област и я предпазва от гъбички.
  • Гаргара с вода с разтворена готварска сол – изтегля водата от клетките, като така облекчава отока и възпалението.
  • Джинджифил – той не само облекчава, а и помага за лечение на възпалението. Необходимо е да го нарежем на ситно в гореща вода и след десетина минути да изпием готовия чай.
  • Картофен компрес – сваряваме картофите, намачкваме ги и ги завиваме в кърпа, която увиваме около врата си. Този компрес действа затоплящо и служи още за намаляване на кашлицата.
  • Гаргара с куркума и сол – действа антимикробно и противовъзпалително се смесва с една чаена лъжичка трапезна сол.
  • Мляко с куркума и черен пипер. 

Сваряват се 250 мл мляко, а като изстине се добавят половин чаена лъжичка куркума на прах и половин чаена лъжичка черен пипер. Черният пипер има противомикробен ефект и позволява усвояването на намиращия се в куркумата куркумин – вещество с имуностимулиращо действие. Сместа се разбърква добре. Пие се бавно, на глътки. Приема се два пъти, сутрин и вечер, в продължение на 2-3 дни.

Чай от куркума

Половин супена лъжица куркума на прах се изсипва в кипяща вода. Разбърква се добре. Сместа се оставя да ври 5 минути. След като изстине към нея се добавят подсладител и сок от половин лимон. Антиоксидантното и антимикробното действие на лимона са отдавна доказани. Този чай се пие 2 или 3 пъти дневно. Обикновено още след първата чаша се усеща облекчение на болките в гърлото.

Сминдух 

Сминдухът също е добре познат у нас и е друг натурален лек в списъка на билки за възпалено гърло. Може да се консумира под формата на семена, локално масло или чай от сминдух. Той убива бактериите и помага за облекчаване на възпалено гърло. Ето и едно предложение как да го използвате под формата на специален лек за гаргара, за който са ви необходими само 2 с. л. сминдух и 1 литър вода: Добавете семената от сминдух към водата със стайна температура. Поставете го върху котлона и оставете да заври. Намалете огъня и го оставете за един час. Когато водата смени цвета си (след около час), махнете от котлона и оставете да се охлади. Можете да използвате този лек, още приятно топъл, за гаргара два-три пъти на ден.

Корен от бяла ружа. Бялата ружа е не само красиво цвете, но и полезна многогодишна билка. То е незаменимо средство за лечение на настинка, като бързо облекчава болката в гърлото и другите неприятни симптоми на настинка.

Ето и няколко специални указания за приготвянето:

Напълнете съд (най-добре по-голям буркан) със студената вода. Поставете корена в парче тензух и го завържете на сноп. Спуснете снопа във водата, докато се потопи напълно, след което поставете капака върху буркана и го завийте. Оставете за едно денонощие, а после отстранете снопа. Консумирайте през деня, по желание да добавите подсладител.

Билки за възпалено гърло  – лечение:

Корен от женско биле (сладък корен)

Билката е много разпространена в България. Сладкият корен има свойства, подобни на аспирина, които могат да помогнат за намаляване на болката в гърлото, както и за други симптоми, свързани с настинка и грип. При възпалено гърло се препоръчва гаргара. Можете да смесите корен от женско биле с вода, да оставите да се охлади до комфортна температура за гаргара за няколко секунди. Според проучване гаргарата със сладък корен преди операция намалява риска от възпалено гърло с 50%, в сравнение с гаргарата със сладка вода например.

Прием на топли течности

Топлите напитки, но не горещи, като билковите чайове осигуряват не само овлажняване, но и богатство на антиоксиданти и витамини, които подпомагат възстановяването.

Овлажняване на въздуха в жилището

Редовното овлажняване на въздуха и проветряване на стаите у дома е важен фактор за облекчаване на болното гърло, особено ако дискомфортът е предизвикан от дехидратация и сухота. Добър вариант е да си закупите овлажнител и пречиствател за въздух.

Ако няма подобрение след прилагането на народните лекове до 1-2 дни, е препоръчително да се обърнем към съвременната медицина. Лекарствените средства под формата на обезболяващи, спрейове, таблетки за смучене, сиропи.

Мед

Хомеопатия при възпалено гърло

Хомеопатията предлага богат арсенал с лечебни средства, които са издържали проверката на времето.

Беладона е едно от най-често прилаганите хомеопатични лекарства при болка в гърлото Облекчава ярко зачервено гърло с усещане за сухота и драскане по лигавицата.

Апис мелифика е друго известно хомеопатично лекарство, използвано при оплакване от силно уголемени и оточни сливици, с леко зачервяване. Много характерно за болния е желанието му да пие студени течности, тъй като студеното облекчава болката в гърлото.

При шуслеровата терапия също се използват хомеопатичните медикаменти.  Шуслеровите соли имат предимствата да са безопасни за приложение, подходящи са и за деца, и за възрастни. За облекчаване на болката и предпазване от усложнения използвайте: Шуслерови соли №3 железен фосфат, №4 калиев хлорид и №6 калиев сулфат. 

Тези три соли се прилагат при всяка респираторна инфекция, придружена от болки в гърлото, хрема, кашлица. Те активират имунната реакция и овладяват възпалителния процес в начална фаза, помагат при болезнено зачервено гърло с тенденция към нагнояване, както и при лечението на всяко продължително, хронифициращо възпаление, както и за възпалени сливици с гнойни налепи.

Аромотерапия при възпалено гърло

Правете гаргара с 2 капки етерично масло от лимон и сандалово дърво, добре размесени в чаша топла вода по три пъти на ден. Мажете гърлото и гърдите с масажно масло, като към 10 мл. добавите 2 капки етерично масло от мента и евкалипт.

Хранене при възпалено гърло

  • Пийте много течности, особено плодови сокове.
  • Избягвайте млечните напитки.
  • Засилете приема на витамин С, който се съдържа в цитрусовите плодове и зеленчуците.
  • Увеличете приема на цинк, който се съдържа в месото без тлъстини и рибата; прясно приготвена пилешка или зеленчукова супа е идеална храна за всички, страдащи от възпалено гърло.

Кога да се консултираме с лекар?

Болна жена държаща чаша чай

Както вече споменахме по-горе, евентуалните причини за болките са многобройни. Ако до няколко дни болките в гърлото не отшумят, е препоръчително да се консултираме с лекар. Ако става въпрос за малки деца, е добре веднага да потърсим съвет от педиатър.

Често задавани въпроси

Какво представлява възпалението на гърлото?

Възпалението на гърло е често срещано състояние, причинено от различни фактори като вирусни или бактериални инфекции, алергии или сух въздух. За облекчаване на симптомите са налични различни методи, включително лекарства, домашни средства и промени в начина на живот.

Какъв подход използва Аюрведа за лечение на болно гърло?

Използвайки смеси от билкови екстракти, подходът на Аюрведа се фокусира върху баланса между тялото, ума и духа. Следването на препоръчаните диетични режими, заедно с прилагането на медитация и йога, допълнително може да ускори възстановяването и да подобри общото здравословно състояние.

Кои са най-популярните аюрведа билки за лечение на болно гърло?

Популярни съставки като куркума, мед и канела притежават противовъзпалителни и антисептични свойства, затова са полезно средство за болно гърло. Допълнително, топли напитки и гаргари със солна вода се препоръчват за облекчаване на болката и подпомагане на процеса на изцеление.

Снимки: Freepik.com

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *