В Древна Индия практикуването на Аюрведа с рефлексология датира от векове. А през XX век, д-р Уилям Фицджералд и Юнис Ингам допринасят за осъвременяването на зоновата терапия и рефлексологията, които се използват и до днес.
Какво представлява рефлексотерапията – история и принципи
Рефлексотерапията е холистичен лечебен метод, датиращ и приложим от древността. В същността си методът представлява външно притискане на определени точки в дадени части на тялото с цел енергийно и физическо стимулиране на определен орган в човешкото тяло.
Как работи рефлексотерапията на стъпалата: разбиране на връзката между краката и тялото
За да разберем как точно работи масаж рефлексотерапия на дадени точки на стъпалата, е необходимо да разберем основните принципи и как и къде те биват прилагани.
Рефлексотерапията не е хаотично масажиране по ходилата, а добре премерен физически натиск в определени рефлексни зони.
Ако погледнем схема на краката през погледа на рефлексологията, то те са “разграфени” на зони и енергийни точки.
Тези зони са съответстващи на органи, системи или определени точки в тялото и включват:
- Пръсти: при натиск върху пръстите, можем да повлияем на глава, синуси и други части от тялото.
- Горна част на ходилото: Белите дробове и сърцето са рефлектирани в тази част на крака.
- Свод: При неразположение в храносмилателната система и по-точно в органи като стомаха и червата.
- Пета: Tазът и по-конкретно половите органи и кръстът се повлияват през ходилата и петата.
Основните принципи, на които се уповава древната лечебна практика, са енергията, холистичният подход и отговорът на стимули:
- Енергиен поток: Съществува вярването, че жизнената енергия се движи вътре в тялото ни по специфични “пътища” или меридиани. Чрез упражняване на натиск върху точките на краката, енергийният поток може да се отблокира или стимулира.
- Холистичен подход: Тук, както и в Аюрведа, човекът се приема като една съвкупна цялост. Целта е постигането на баланс и хармония в тялото, като работим върху съответни дисбалансирани части на тялото.
- Реактивност на стимули: Упражняването на натиск върху рефлексна точка е последвано от реакция на нервната система, което пробужда релакса и възстановяването на клетки и тъкани в тялото
Техники за рефлексотерапия на краката: точки на натиск и масаж
Вече разгледахме основните вътрешни органи и системи, съответстващи на определени части от крака. Сега е време да се запознаем и със специфични техники и похвати за постигане на лечението.
Движения с палци
Това е най-разпространената техника за масаж на ходилата. Практикуващият лечител или лекар използва палците си, за да приложи здрав и ритмичен натиск на необходимите рефлекси зони на тялото.
Тази техника за масаж на ходилата често се използва в начален етап, още когато бива изследвано общото състояние на пациента и последвалото необходимо таргетиране на органите в дисбаланс.
Движения с пръсти и цяла длан
Подобно на предната методика, практикуващият използва дланите си, но тук включваме останалите пръсти и дланта. С помощта на пръсти, кокалчета и длан напасването към съответната проблемна точка и нейното третиране бива по-прецизно и съобразено с нуждите на пациента.
Уреди
Тук могат да спадат дървени или гумени топки, ролери или специално създадени инструменти с цел прилагане необходимия натиск (често на трудно третиращи се зони) на избрана рефлексна точка
Рефлексолозите адаптират своите техники въз основа на индивидуалните нужди, като вземат предвид фактори като:
- чувствителност;
- специфични здравословни проблеми;
- предпочитания на клиента и други.
Целта е да се осигури релаксиращо и терапевтично изживяване, като същевременно се насочват към рефлексните точки за насърчаване на баланса и благосъстоянието в цялото тяло.
Ползи от процедурата на рефлексотерапията
Много хора, които са изпитали този метод на масаж на тялото, изразяват цялостно подобрение в усещането си за здраве след практиката. Широко признато е, че процедурата рефлексотерапия на ходилата има способността да влияе на вътрешните органи и да облекчава както физическия дискомфорт, така и емоционалния стрес, като допринася за по-добро общо състояние.
Пациентите приписват допълнителни положителни резултати на метода рефлексотерапия на стъпала, като например:
- облекчение на болки в костите и гръбнака и подобрение при артрит;
- засилване на имунитета;
- регулиране на енергийния запас в тялото и органите;
- подобрение при проблеми с храносмилането
- по-бързо излекуване при общо неразположение и инфекции;
- регулиране на хормоналния баланс;
- подобрение при репродуктивни проблеми;
- облекчение и лечение на синусите;
- метод използван и в борбата с рака;
- регулиране на стресовите нива в организма.
Какво казва науката: изследвания и доказателства
Както стана ясно, рефлексотерапията не е новооткрита практика, а напротив. Това обаче не значи, че всичко е напълно известно и няма какво повече да научим или подобрим. Затова изследванията в сферата продължават и днес. Има какво още да разберем, но има и голяма част от вече известни ни трудове по темата.
Според някои изследвания, рефлексотерапията е добър асистент в облекчаването на силна и консистентна болка при мигрени, болки в кръста и гърба, дисменорея (силно болезнена менструация) и тн.
Интересно е да споменем, че проучвания сочат, че нивата на стресовите хормони след рефлексотерапия с цел регулиране на нивата на стрес в организма биват значително занижени.
При лечението на рак е доказано, че такъв тип холистичен подход спомага за справянето с болката, гаденето, безпокойството и тревогата.
И не на последно място, съществуват изследвания, според които има благоприятно влияние върху бременността и раждането, както и съпътстващите ги симптоми при прилагане на разглеждания до момента холистичен метод.
Също така съществува и теория, която гласи, че рефлексологията стимулира секрецията на ендорфини в тялото – първи сигнал за справянето с болката на психическо и физическо ниво.
Въпреки че има обещаващи доказателства, предполагащи потенциалните ползи от рефлексотерапията, необходими са допълнителни добре проектирани, контролирани проучвания, за да се разберат по-добре нейните механизми на действие, ефикасността при специфични състояния и дългосрочните ефекти.
Както при всяка допълнителна терапия, нека не забравяме, че консултацията със здравни специалисти е от решаващо значение за информирани решения относно включването на рефлексотерапията във вашия или нечий друг уелнес режим.
В България Аюрведа практиките са по-разпространени в големите градове, а що се отнася до рефлексотерапия, София е мястото, където тя е най- разпространена.
Истински лечебен точков масаж на ходилата можете да получите от специалистите в Аюрведа клиник София.
Заключение
Вече разгледахме сложната практика за масаж на стъпалата. Това е холистична терапия, дълбоко вкоренена в древните лечебни традиции.
Рефлексологията обаче включва прилагане на целенасочен натиск не само върху определени точки на стъпалата, а и на други части от тялото – на ушите и на ръцете, за които се смята, че съответстват на различни органи и телесни системи.
По същество рефлексологията на краката предлага холистичен подход към цялостно подобряване на процесите в организма, като признава взаимосвързаността на системите на тялото.
Въпреки, че значимостта и ползата от тази практика е подкрепена значително във времето, продължаващото научно изследване ще изясни допълнително неговата ефикасност, механизми и роля в различни здравни практики.
Както става ясно и от световната история, практикуването на рефлексотерапия датира от древните цивилизации и в наши дни е призната терапевтична практика в съвременния свят.
Разбирането на рефлексологията на краката включва разпознаване на рефлексните зони за масаж на краката и основните принципи, наблягащи на енергийния поток, холистичния баланс и способностите на тялото за самолечение.
Снимки:pexels.com; lechenieotiztoka.com
0 коментара